Pokládka trávníku

V situaci, kdy není čas na založení trávníku klasickým způsobem, tedy výsevem travních semen, je možno zvolit alternativní cestu, kterou je položení předpěstovaného travního koberce.

Jaké je srovnání obou variant?

  • Pokládka travního koberce je mnohonásobně rychlejší, trávník je možno využívat již cca 14 dní od pokládky, zatímco stejného efektu klasickým způsobem dosáhneme až cca po roce.
  • Založení trávníku výsevem je levnější, avšak na druhé straně mnohem pracnější – zvláště zpočátku je nutné neustálé zavlažování oseté plochy, aby semena nazaschla. Náročnější je také boj s plevelem, který raší spolu s trávou.

Jak se pokládka provádí?

Půdu na místě pokládky nejprve upravíme půdní frézou.

V další fázi většinou provádíme rozvezení travního substrátu. Travní substrát je zemina tříděná s pískem a kompostem a používáme ji v případech, že je na pozemku méně kvalitní zemina jílovitého typu, na níž by se trávě nedařilo dobře. Tím zajistíme její odlehčení a větší propustnost.

Následuje uválcování a urovnání.

Srolované travní pásy, odříznuté s cca 2 – 3 cm zeminy, se rozvinou na místě pokládky tak, aby vzájemně přesně navazovaly. Následně se plocha uválcuje a položený trávník se důkladně zalije. Po cca 2 týdnech je trávník zakořeněný a spáry mezi pásy srostlé.

Kolik to stojí?

1 m2 kvalitního travního koberce lze koupit v ceně cca 100 Kč, vhodný typ doporučíme podle předpokládaného využití a parametrů místa pokládky a na základě toho předložíme cenovou kalkulaci. Cena za pokládku závisí na pracnosti a připravenosti staveniště při převzetí. Při velkých plochách možnost slevy!

Jak bez námahy udržet trávník svěží?

Sebelépe založený trávník se neobejde bez pravidelné zálivky. Tu za místo vás spolehlivě zajistí automatický zavlažovací systém.

text18